Najważniejsze wskaźniki sukcesu (KPI) w reklamie internetowej

Wyznaczanie i analiza wskaźników sukcesu (KPI) to kluczowe zagadnienie dla każdej reklamy internetowej. Dzięki temu można ocenić jej skuteczność i wpływ na rynku. W niniejszym artykule przedstawimy najważniejsze wskaźniki sukcesu w reklamie internetowej, które warto wziąć pod uwagę przy kampaniach reklamowych

 1. Wskaźniki pozyskiwania ruchu
  Pierwszym i jednym z najważniejszych wskaźników sukcesu jest liczba pozyskiwanego ruchu na stronie internetowej. Do ich monitorowania służą takie narzędzia, jak Google Analytics, które pozwala na dokładne śledzenie źródeł ruchu. Do najważniejszych KPI związanych z pozyskiwaniem ruchu można zaliczyć liczbę wizyt, liczba unikalnych użytkowników czy też ich zachowanie na stronie, np. czas spędzony na witrynie, średni czas sesji, wskaźnik odrzuceń (bounce rate) czy też przyjazne dla SEO częstotliwości odwiedzin.

 2. Wskaźniki konwersji
  Drugim ważnym wskaźnikiem są konwersje. Ta forma analizy pomaga ocenić, czy kampania reklamowa przekłada się na rzeczywiste zwiększenie liczby konsumentów, którzy podejmują pożądane przez nas działania. Wśród typowych wskaźników sukcesu, które ujmują ten aspekt, wymienić można te dotyczące sprzedaży, takie jak średni koszyk zakupowy, liczba transakcji, czy też profit, ale również nie związane z nimi, jak np. liczba zgłoszeń o kontakt lub jakości zgłoszeń do biura obsługi klientów.

 3. Wskaźniki angażowania
  Kolejnym wskaźnikiem, bez którego reklamy internetowe są nieskuteczne, jest angażowanie klientów. Oni są kluczowymi odbiorcami naszych reklam i to, czy będą one dla nich interesujące i przyciągające ich uwagę, w dużej mierze przekłada się na skuteczność kampanii reklamowej. Wskaźniki angażowania to m.in. liczba odwiedzin na stronie, liczba lajków i udostępnień na portalach społecznościowych, liczba feedbacków i opinii na temat kampanii, liczba odsłon filmów reklamowych czy też innych treści multimedialnych.

 4. Wskaźniki kluczowe dla marketingu społecznościowego
  Marketing społecznościowy wymaga specjalnych wskaźników, które pozwolą na efektywną analizę skuteczności kampanii reklamowej w mediach społecznościowych. Tutaj wskaźniki agażowania znikają na rzecz innych, takich jak np. liczba nowych subskrypcji konta, liczba reakcji na posty (np. emotikony), liczba komentarzy, które generuje kampania, czy też liczba udostępnień na portalach społecznościowych.

 5. Wskaźniki jakościowe
  Nie można zapominać o wskaźnikach jakościowych, które pozwalają na śledzenie skuteczności procesów wewnętrznych. Wśród nich wymienić można np. wskaźnik jakości leadów (czy są one wypelnione poprawnie przez konsumentów), wskaźnik jakości kontaktów z klientami, wskaźnik CTR (Click-through rate), wskaźnik reakcji (CTR), wskaźnik wpływu na zadanie biznesowe lub nawet wskaźnik określający skuteczność działań związanych z budowaniem marek itp.

Podsumowanie
Każda kampania reklamowa związana z mediami internetowymi powinna opierać się na określeniu odpowiednich wskaźników sukcesu. Są one kluczowe dla weryfikacji i analizy procesów reklamowych zarówno potem, jak i w czasie ich trwania. Dlatego właśnie koniecznie trzeba poznać typowe wskaźniki sukcesu dla reklamy internetowej, takie jak te dotyczące pozyskiwania ruchu, konwersji czy też angażowania klientów. Jednoznaczna analiza zaangażowania klientów należy do kluczowych elementów każdej skutecznej kampanii reklamowej w dobie mediów społecznościowych.

Author: nozo.pl