Najlepsze praktyki w projektowaniu intuicyjnej nawigacji na stronie

Intuicyjna nawigacja to jedna z kluczowych cech skutecznej i przyjaznej użytkownikowi strony internetowej. Dzięki dobrze zaprojektowanej nawigacji użytkownik może łatwo odnaleźć interesujące go treści i funkcjonalności. W niniejszym artykule przedstawimy najlepsze praktyki w projektowaniu intuicyjnej nawigacji na stronie internetowej.

 1. Ujednolicenie stylu nagłówków i linków
  Dla użytkownika łatwiej jest znaleźć to, czego szuka, gdy nagłówki mają spójny wygląd na całej stronie. To samo dotyczy linków, najlepiej, aby były one wyróżnione graficznie jako hiperłącza i zachęcały do kliknięcia.

 2. Stosowanie skutecznych menu nawigacyjnych
  Menu nawigacyjne powinno być łatwe w obsłudze i intuicyjne. Najlepiej, gdy umieszczone jest w widocznym miejscu i poprowadzone w sposób logiczny, np. menu kaskadowe albo poziome. Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie menu burger, które ukrywa się pod ikoną w górnym rogu strony.

 3. Tylko niezbędne elementy nawigacji
  Nawigacja powinna być prosta i skupiać się tylko na najważniejszych elementach. Warto wybrać kilka kategorii lub podstron, które są kluczowe dla użytkownika i nie przysporzą mu dodatkowego zamieszania.

 • Dla przykładu należy unikać “nawigacyjnej zawartości”, która obejmuje również sitemapę, a która może przysporzyć użytkownikowi dodatkowych trudności w nawigowaniu.
 1. Wszystko na swoim miejscu
  Najważniejsze informacje, jakie użytkownik ma szukać, powinny być umieszczone na wierzchu lub w widocznym miejscu. Na górze strony powinien znaleźć się logo oraz przyciski kontaktowe. Dla ułatwienia sięgania po najważniejsze informacje warto być przygotowanym na to, żeby nie trzeba było szukać ich w “ciemno”.

 2. Optymalizacja dla urządzeń mobilnych
  Coraz więcej użytkowników odwiedza strony internetowe za pomocą urządzeń mobilnych, dlatego najważniejsze jest upewnienie się, że nawigacja działa w sposób intuicyjny również na mniejszych ekranach. Warto zwrócić uwagę na to, aby przyciski były na tyle duże i przyjazne dla urządzeń mobilnych, jakie chcemy trafić do klienta.

Podsumowanie
Intuicyjna nawigacja to kluczowa cecha skutecznej i przyjaznej użytkownikowi strony internetowej. Warto przyłożyć dużą wagę do projektowania takiej nawigacji, ułatwiającej użytkownikom poruszanie się po stronie i szybkie odnalezienie interesujących ich treści. Dzięki powyższym praktykom projektowym żaden internauta nie powinien mieć problemu z odnalezieniem interesujących go treści na stronie.

Author: nozo.pl